Account Links:   Account Login   |   Apply for Handicap Certificate   |   Create PHRF Web Account   |   Locate your PHRF Region
News


Back

Congratulations!
Email Sent: January 15, 2021

Congratulations to our 2020 Awardees!

It was a tough year for all who wanted to race but couldn't because of COVID safety rules and CDC guidelines. Our hearts go out to all who missed therapeutic time on the water and the thrill of competition. We are anxious to see you and your crew on the racecourse in 2021. We hope to make 2021 a record year of PHRF fleet participation across the breadth of all of the racing opportunities offered by the many Organizing Authorities in the Bay. Let's try to fill this list with awardees for the 2021 season!

CBYRA High Point Awardees for 2020

Region1
A - 1st Place - Split Decision - C&C 99 - Jordan Tachetti
A - 2nd Place - Kristany - Taylor 38 - Glenn Harvey
B - 1st Place - Liquid Limit - S2 9.1 - David Kozera
C - not awarded
Region 2
not awarded
Region 3
3AW - A0 - 1st Place - Endorphin - Melges 32 - Scott Steele/John Pica - SMCM Alumni
3AW - A1 - not awarded
3AW - A2 - 1st Place - Mama Tried - Beneteau FC10 - Andrew Noel
3AW - A2 - 2nd Place - Victorine - Columbia 30/2 - David Conlon
3AW - A2 - 3rd Place - Cimarron - J110 - Lynn McClaskey
3AW - A2 - 4th Place - Cookie Monster - Salona 380 - Steve Hale
3AW - B - not awarded
3AW - C - not awarded
3SE - A - 1st Place - Cheetah - Mod Mumm36 - Marc & Rebecca Briere
3SE - B - not awarded
3SE - C - not awarded
Regions 1, 2, 3
N - Kokomo Express - Express35 - Brett Sorensen/Terri High
Region 4
4N - A - 1st Place - Nanuq - Sabre 426 - Glenn Doncaster
4N - B - 1st Place - Mad Hatter - Olson911 - Bob Fleck
4N - B - 2nd Place - Shenanigan - Tartan 10M - Miles Booth
4N - C - 1st Place - Morning Tide - S2 7.9 - Russell Collins
4N - N - not awarded
4S - A - 1st Place - Feather - J36 - Phil Briggs
4S - A - 2nd Place - Riff Raff - Melges 32 - Don DeLoatch
4S - A - 3rd Place - Wairere - Thompson 30 - Pete Hunter
4S - B - 1st Place - Bad Habit - Pearson Flyer - Bob Archer
4S - C - not awarded
4S - N - 1st Place - Seeker - Ericson 34 - Alan Johnson
4S - N - 2nd Place - Luna Blue - Bristol 39 Yawl - Keith Midgett
PHRF of the Chesapeake Distance Series Awardees for 2020
Region 1, 2, 3 - Non Spinnaker - not awarded
Region 1 - not awarded
Region 2 - not awarded
Region 3
3AW - A0 - 1st Place - Endorphin - Melges 32 - Scott Steele/John Pica - SMCM Alumni
3AW - A1 - not awarded
3AW - A2 - 1st Place - Mama Tried - Beneteau FC10 - Andrew Noel
3AW - A2 - 2nd Place - Victorine - Columbia 30/2 - David Conlon
3AW - A2 - 3rd Place - Cimarron - J110 - Lynn McClaskey
3AW - B - not awarded
3AW - C - not awarded
3SE - not awarded
Region 4
4N - A - not awarded
4N - B - 1st Place - Mad Hatter - Olson911 - Bob Fleck
4N - B - 2nd Place - Shenanigan - Tartan 10M - Miles Booth
4N - C - not awarded
4N - N - not awarded
4S - A - not awarded
4S - B - 1st Place - Bad Habit - Pearson Flyer - Bob Archer
4S - C - not awarded
4S - N - 1st Place - Seeker - Ericson 34 - Alan Johnson
4S - N - 2nd Place - Luna Blue - Bristol 39 Yawl - Keith Midgett
Labrot Trophy Awardee for 2020
1st Place - Mad Hatter - Olson911 - Bob Fleck
© 2021 PHRF of the Chesapeake, Inc